Pitanje: Kakav je propis po pitanju crtanih filmova za djecu? Da li oni spadaju pod pravilo slika koje su zabranjene u islamu?
Odgovor: Elhamdulillah.
Kao prvo:
Poznato je da je islam zabranio izradu slika, crtanje i pravljenje skluptura od svih živih bića koje je Allah stvorio. Žestoka upozorenja su upućena onima koji to rade.
Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, je rekao:
إِنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَذَابًا يَوْمَ القِيَامَةِ المُصَوِّرُونَ
Najtežu kaznu na Sudnjem danu će imati oni koji su pravili slike. Prenose Buharija (5950) i Muslim (2109).
Islam pravi izuzetak u ovoj zabrani u slučaju stvari s kojima se djeca igraju.
فعن عائشةَ رضي الله عنها قالت : ( قَدِمَ رَسُولُ الله صلى الله عليه وسلم مِن غَزْوَةِ تَبُوكَ أو خيبر ، وَفِي سَهْوَتِهَا سِتْرٌ ، فَهَبَّت رِيحٌ ، فَكَشَفَت نَاحِيَةَ السِّتْرِ عَن بَنَاتٍ لِعَائِشَةَ ، لُعَب . فَقَالَ : مَا هَذا يَا عَائِشَةُ ؟ قَالَت : بَنَاتِي . وَرَأَى بَيْنَهُنَّ فَرَسًا لَه جَنَاحَانِ مِن رِقَاعٍ . فَقَال : مَا هَذَا الذِي أَرَى وَسطَهن ؟ قَالت : فَرَسٌ . قَالَ : وَمَا هَذا الذي عَليه ؟ قَالَت : جَنَاحَانِ . قَالَ : فَرَسٌ لَه جَناحانِ ؟ ! قَالَت : أَمَا سَمِعتَ أَنَّ لِسُلَيمَانَ خَيْلًا لَهَا أَجْنِحَةٌ ؟ ! قَالَت : فَضَحِكَ حَتَّى رَأَيتُ نَوَاجِذَه ) . رواه أبو داود (4932) وصححه العراقي في تخريج الإحياء (2/344) والألباني في “صحيح أبو داود”
Prenosi se da je Aiša, radijAllahu anha rekla: Allahov Poslanik (sallAllahu alejhi we sellem) se vratio sa pohoda na Tebuk ili Hajber. U njenom djelu sobe je bila zavjesa. Povjetarac je ušao i podigao jedan kraj zavjese otkrivajuću Aišine ”kćeri” (njene lutke-igračke).
Rekao je ”šta je ovo o Aiša”.
Ona kaže ”moje kćeri”.
Među njima je ugledao konja koji je imao 2 krila od platna.
On reče: ”A šta je ovo što vidim među njima?”
Ona reče: ”Konj.”
On reče: ”A šta je ono na njemu?”
Ona reče: ”2 krila.”
On reče: ”Konj s krilima?”
Ona reče: ”Zar nisi čuo da je Sulejman imao konja s krilima?!”
Ona kaže: ”I on se je nasmijao tako da sam mu mogla vidjeti očnjake.”
Ovaj hadis prenosi Ebu Dawud (4932) a klasificiran je kao sahih od El-Irakija u knjizi Tahridžu-l-Ihja i od El-Albanija u knjizi Sahih Ebi Dawud.
El-Hafiz Ibn Hadžer je rekao u Fethu-l-Bari-u:
”Ovaj hadis se uzima kao dokaz da je dozvoljeno imati lutke i igračke da se curice igraju s njima. Ovo je izuzetak u zabrani slika. Ovo je izjavio Ijad a prenosi se da je većina dozvoljavala prodaju igračaka i lutaka da bi se curice učile od malih nogu kako da se brinu za kuću i za djecu.”
Šejh Ibn Usejmin, rahimehullah, je upitan kakav je propis po pitanju crtanih filmova koji se prikazuju na TV-u?
”Što se tiče crtanih filmova za koje kažeš da se prikazuju na TV-u, ako su uloge u ljudskoj formi, onda njihovo gledanje zavisi da li spadaju pod isto pravilo kao i stvarni ljudski likovi! Najvjerovatnije ne spadaju pod to pravilo.Ako nisu u ljudskoj formi onda nema ništa pogrešno u njihovom gledanju ukoliko nema zabranjenih stvari kao što je muzika i sl., i ukoliko ne sprečavaju da se rade obavezni ibadeti.”
(Medžmu’ el-Fatawa 2/pitanje br. 333)
Kao drugo:
Stvar animiranih crtanja i filmova je jedna od najozbiljnijih edukacionih stvari, zbog jakog efekta koje ovi filmovi imaju na dijete u procesu izgradnje karaktera, i zbog toga što su ovi filmovi postali primarno edukaciono sredstvo u mnogim zemljama danas.
U ovoj fazi srca i mozgovi djece su kao čista stranica (papira za pisanje) preko koje ništa ne pređe a da ne ostavi trag.
Ibnu-i-Kajjim, rahimehullah, je rekao u Tuhfet el-Mewduud (240-تحفة المودود):
”Jedna stvar koju djete naručito treba je da se pri odgoju uzimaju u obzir njegov moral i njegovo ponašanje, jer će on odrasti sa svim na što ga navikne osoba koja ga odgaja, i kada odraste biće teško za njega da promjeni svoje navike. Ti stavovi i karakteristike koje se duboko usade u njega, čak i ako pokuša da ih pokrije, isplivaće na površinu i otkriti ga.”
Ovo su neki pozitivni efekti na djecu koja gledaju te programe:
1- Oni daju djeci veliku količinu obrazovnih informacija na jednostavan i uživajući način. Neki crtani filmovi se koncentrišu na određene geografske zone, drugi na naučne stvari kao što su djelovi ljudskog tjela, što djetetu unapređuje njegovo znanje od malih nogu.
2- Oni razvijaju dječiju maštu i sposobnosti. Razvijaju maštu na takav način da to pomaže razvoju inteligencije kod djeteta spremajući je da dolazi sa novim idejama i učeći djete jednom novom načinu razmišljanja i ponašanja.
3- Oni uče ”fusha” (الفصحى / književni) arapski jezik kojeg djece obično ne čuju kod kuće pa čak ni u školi. Dobro je poznato da je učenje djeteta ispravnom jeziku jedan od glavnih ciljeva edukacije.
Ibn Tejmijje, rahimehullah, je rekao u Iktida’ el-Sirat el-Mustekim (1/207-اقتضاء الصراط المستقيم):
”Trebamo znati da navikavanje na (ispravan) jezik (arapski) ima jak efekat na čovjekovo razmišljanje, ponašanje i posvećenost vjeri. Također ima uticaja na slijeđenje primjera ranijih generacija ovoga ummeta, ashaba i tabi’ina. Trud da se slijedi njihov primjer povećava razumjevanje, odlučnost u vjeri i lijepo ponašanje. Još više, arapski jezik je dio ove vjere, i učiti ga je obavezno i neophodno.”
4- Oni podmiruju neke psihološke potrebe i imaju korisne efekte, kao što su suosjećajnost, ljubav, poštovanje roditelja, nadmetanje, borba za uspjeh i suočavanje sa preprekama kao i mnoge druge korisne osobine koje se mogu usaditi putem crtanih filmova.
Postoje također i negativni efekti od gledanja ovih programa:
1- Negativne posljedice gledanja televizije uopšte kojih je mnogo, kao što su: oštećenje očiju, navika na lijenost i neaktivnost, navika pasivnog gledanja a ne učestvovanja u nečemu. Također blokira prirodno razvijenje znanja, jer se znanje stječe učenjem, istraživanjem i traženjem, dok televizija zamjenjuje traženje sa isključivim primanjem. Gledanje televizije također slabi ljubav koja veže porodicu, kada dopuste da ih gledanje TV programa spriječi da govore među sobom.
Ibnu-l-Kajjim je rekao, govoreći o odgovornosti roditelja u odgoju djeteta, u Tuhfet el-Mewduud (241/ تحفة المودود):
”On treba izbjegavati da mu dopusti da postane lijen i neaktivan, i učiti ga suprotno tome. Ne bi mu trebao dozvoljavati da se odmara više nego što treba da osvježi svoje tijelo i dušu za nastavak rada, je lijenost i neaktivnost imaju loše posljedice radi kojih se kasnije žali, ali uporan rad donosi dobre posljedice, na ovom ili onom svijetu ili na oba.”
2- Oni predstavljaju vjerovanja i ideje koje kontrariraju islamu, kao što neki filmovi uključuju mješanje i pokazivanje šarma (tabarudž) što je haram. Neki crtani, kao što je Tom i Džeri, daju pogrešnu sliku o Ahiretu, Džennetu i Džehennemu, o polaganju računa. Neki crtani uključuju iskrivljene priče o poslanicima i vjerovjesnicima, neki ismijavaju islam i muslimane, kao što drugi (kao Pokemon) uključuju vjerovanja istočnih i mušričkih religija. Ima još mnogo primjera. Čak i ako film ne ide direktno protiv islama, opet nosi ideje zapadne kulture koje su strane našem društvu i vjeri.
Dr. Wehbe Ez-Zuhajli Qadiyet el-Ahdaath (6/ قضية الأحداث):
Po pitanju dječijih programa i nekih programa za odrasle, oni propagiraju spirit zapadne kulture i zapadne tradicije, i privlače ljude u western-style društva i klubove.
Jedan uticaj ove kuture je adapcija slijeđenje zamišljenih primjera, umjesto slijeđenja Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, njegovih ashaba, učenjaka i mudžahida. Tako djeca počinju imitirati Superman-a, Batman-a, Spiderman-a i druge zamišljene karaktere koji ne postoje, i izgube na slijeđenju stvarnih primjera, jer su zbunjeni tolikim zamišljenim primjerima koji nemaju vjere.
Pogledaj: Wasaa’il al-I’laam wa’l-Atfaal: Wajhat nazar Islamiyyah od Abu’l-Hasan Saadiq i tekst naslovljen Athar al-Rusoom al-Mutaharrikah ‘ala al-Atfaal od Nizaar Muhammad ‘Uthmaan.
Poslije navođenja pozitivnih i negativnih aspekata, islamski stav bi trebao biti jasan inšaAllah. Što je više negativnih stvari u crtanom, propis je bliži da se kaže da je haram, a što se više mogu izbjeći negativne stvari bliže je da kažemo da je dozvoljeno. Ovo nam govori da je neophodno da se izgrade kompanije koje će proizvoditi islamske crtane filmove tako što će sve pozitivne aspekte ubaciti a negativne izbaciti.
Allah zna najbolje.
Izvor: Islam Q&A (http://www.islam-qa.com)